Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Студена диня - лекар разкри кой НЕ трябва да я яде

02 август 2023, 14:08 часа

Студена диня - това е един от най-добрите начини да се разхладите в жегата. Но оказва се, че това вкусно лакомство не е подходящо за всеки. Руският лекар д-р Людмила Лапа споделя, че за хората с отслабена имунна система изстуденият плод е голямо предизвикателство.

Кой не трябва да яде студена диня?

Охладеният плод е противопоказан при проблеми с имунитета. Последицата от консумацията му в случая може да бъдат обостряне на съществуващата инфекция и проява на неблагоприятни симптоми. По-специално, студеното лакомство може да повлияе на обострянето на пародонтоза, инфекция, която се развива в устната кухина.

Д-р Лапа отбелязва, че пародонтозата има тенденция да се появява на фона на автоимунни заболявания и като цяло проблемите със състоянието на лигавицата на устната кухина и гърлото обикновено са отражение на инфекция, развиваща се в тялото. Консумацията на студения плод води до охлаждане на тъканите на устната кухина. Това може да се окаже задействащ механизъм, който активира развитието на възпалителни и инфекциозни процеси.

„Инфекцията, съществуваща в човешкото тяло, може да не се активира при нормални условия, когато няма хипотермия. При навлизане на студ в тялото може да се случи това – да се възпалят венците и гърлото. В случая възпаленото гърло не е единствената последица", споделя терапевтът д-р Лапа. 

При добро здраве и силен имунитет, добро здраве на устната кухина яденето на студения плод едва ли ще създаде проблеми, счита лекарят.

Лекар: Не яжте диня при тези заболявания

Но също така коментираният плод може да бъде вреден в следните случаи:

  1. Не е измит достатъчно добре преди разрязване - по време на зреене дините лежат на земята, така че преди да ги разрежете, внимателно почистете кората от частици почва и съдържащите се в нея микроби. По същата причина не трябва да купувате дини с пукнатини или да ги режете преди закупуване: чрез пукнатините микроорганизмите от кората на плода лесно достигат до вътрешността, където активно се размножават и след това причиняват хранително отравяне. Доказано е, че отравянето с този плод е свързано именно с лоша хигиена, а не с наличието на нитрати, които след узряване не остават в пулпата.
  2. Прекомерна консумация - много хора ядат дини на килограм, а високото съдържание на фибри в пулпата, както вече казахме, може да провокира диария.
  3. Консумация на бялата част на кората - не трябва да правите това, защото в тази част се съдържат остатъци от торове и пестициди.

При какви заболявания не се препоръчва да се яде този плод?

Противопоказания за консумацията му са обостряне на стомашно-чревни заболявания, уролитиаза, захарен диабет и индивидуална непоносимост. В тези случаи плодът трябва да се изключи напълно от диетата или да се консумира с повишено внимание, след консултация с лекар.

Още: Може ли да се яде диня при диабет?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес